
Над 40 съдии, прокурори, съдебни обучители, експерти на Министерството на правосъдието, Министерство на транспорта и съобщенията, университетски преподаватели и представители на професионални организации в тази област се включиха в дискусията на тема „Квалификация на вещите лица в съдебните автотехнически експертизи“, която Националният институт на правосъдието организира присъствено и онлайн чрез платформата ZOOM.
Форумът се проведе във връзка с предприетите от Министерството на правосъдието спешни законодателни мерки за повишаване на професионалната квалификация на специалистите, утвърдени за вещи лица в съдебните автотехнически експертизи.

Във встъпителните си думи, министърът на правосъдието и пазител на държавния печат, г-н Георги Георгиев, подчерта, че предстоящите законодателни промени са индикатор за политическа воля, а интересът към събитието е израз на институционална зрялост и готовност за поетапно решаване на отдавна отлагани въпроси в сферата на съдебната експертиза в България.
В дискусията бяха очертани основни проблеми, свързани със съдебните автотехнически експертизи: намаляване на броя на студентите в определени специалности, липсата на мотивация на вещите лица, неравномерното им географско разпространение в страната и недостатъчна квалификация, които водят до непрофесионално изготвени експертизи, забавяне и отлагане на делата и невъзможност да се гарантира качествено и навременно правосъдие.
Предмет на обсъждане от участниците в дискусията бяха и начинът на обучение на вещите лица, полагането на изпит за правоспособност, стандартите за качество на работата на експертите и етичното им поведение.
Директорът на НИП, г-жа Тачева акцентира на обстоятелството, че Институтът може да поеме ангажимент за провеждане на задължително въвеждащо обучение на новоназначените вещи лица в съдебните автотехнически експертизи.

НИП участва в междуведомствена работна група, която до края на 2025 г. трябва да изготви законопроект, посветен на дейността на вещите лица.