Knowledge grows together with us

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

440 МАГИСТРАТИ ЩЕ БЪДАТ ОБУЧЕНИ ПО ПРОЕКТ НА НАЦИОНАЛНИЯ ИНСТИТУТ НА ПРАВОСЪДИТЕТО ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНВЕНЦИЯ ЗА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ОСНОВНИТЕ СВОБОДИ

 

Националният институт на правосъдието изпълнява проект “Повишаване капацитета на съдебната система и обучение по Европейската конвенция за защита правата на човека  и основните свободи в Националния институт на правосъдието”, финансиран от Норвежкия финансов механизъм 2009 – 2014.

Встъпителната пресконференция за представяне на проекта се проведе на 15.07.2013 г. в Националния институт на правосъдието. В приветствените си думи г-н Драгомир Йорданов, директор на НИП изрази специална благодарност на Н.ПР. г-жа Гюру Катарина Викьор, посланик на Кралство Норвегия за положените лични усилия, за да може този проект да се случи.

От своя страна Н.ПР. г-жа Гюру Катарина Викьор коментира, че това е един от най-важните проекти за съдебната система на България, подкрепен от Правителството на Норвегия и изрази своята надежда, че успешната му реализация ще доведе за бъдещо двустранно сътрудничество между двете страни в сферата на съдебната система.
Г-жа Здравка Калайджиева, съдия в Европейския съд по правата на човека също приветства участниците в събитието. ”Прилагането на конвенцията предполага познание. С този проект за първи път се дава възможност за по-голям мащаб при прилагане на Конвенцията от всички съдилища”, посочи в изказването си г-жа Калайджиева.

Проектът “Повишаване капацитета на съдебната система и обучение по Европейската конвенция за защита правата на човека  и основните свободи в Националния институт на правосъдието”, финансиран от Норвежкия финансов механизъм 2009 – 2014 е е насочен към магистрати, съдебни служители и практикуващи юристи и има за цел повишаване на компетентността и информираността им относно принципите, стандартите и приложението на ЕКПЧ. Другата основна цел е прилагане на съвременните информационни технологии при обучението на магистратите и създаване на устойчива среда за обмен на информация в областта на защита правата на човека.

Продължителността на проекта е 24 месеца, а специфичните дейности включват серия от централизирани и регионални обучения, обучения на обучители, работни срещи по правата на човека, учебни посещения в европейски институции, включително в Голямата камара на Европейския съд по правата на човека и норвежката съдебна администрация, създаване на ежегоден Форум за правосъдие и права на човека, като устойчива платформа за обмен на информация между заинтересованите страни в областта на защитата на правата на човека и основните свободи.

Очакваният резултат от проекта е да се запълнят съществуващите пропуски в областта на защитата на правата на човека чрез създаване на устойчива платформа за обмен на информация, която ще консолидира практиката по прилагане на Конвенцията, провеждането на систематични специализирани обучения по Конвенцията, изграждането на механизъм за мониторинг върху прилагането на разпоредбите и принципите на ЕКПЧ от националните правораздавателни органи.

Предвижда се 440 магистрати и 30 български лектори да бъдат обучени, да се проведат 24 семинара, 30 магистрати да посетят ЕСПЧ, да бъдат издадени на български език 2000 речника по хуманитарно право.
Друг очакван резултат е укрепването на капацитета на националните съдилища, както и на прокуратурата на Република България за прилагане на разпоредбите на Конвенцията и решенията на ЕСПЧ посредством разработването на:

1.    Работещ модел на регионални  и централизирани обучения в областта на правата на човека и основните свободи;

2.    Създаване на постоянна платформа за диалог между всички заинтересувани лица, които участват в прилагането и реализирането на правата на човека, под формата на Форум на правосъдие и права на човека, последван от работни срещи;

3.    Консолидиране на учебните материали в областта на човешките права
Националният институт на правосъдието е институцията, която отговаря за обучението и развитието на съдебната система, и като такава е провела множество обучения гарантирайки, че стандартите на ЕКПЧ са напълно интегрирани в националните програми за начално и текущо обучение  на магистрати и съдебни служители. Настоящият проект не само ще надгради създадените добри практики от НИП, но и ще спомогне за развитието, актуализирането и интегрирането на най-новите тенденции и практики в областта на защита правата на човека в българската съдебна система.
 

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2009-2014. Цялата отговорност  за съдържанието на документа се носи от Националния институт на правосъдието и при никакви  обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Програмния оператор или на Донора.

Skip to content