Европейската програма за обучение по права на човека на юристи на Съвета на Европа (програма HELP) организира електронно обучение за съдии, прокурори и адвокати от държавите членки на ЕС на тема „Изкуствен интелект и права на човека” по проект „HELP в ЕС IV”[1], осъществяван с финансовата подкрепа на ЕС.

Обучителният курс е разработен през 2024 г. от програма HELP в тясно сътрудничество със специализираните служби на Съвета на Европа и Регистратурата на ЕСПЧ, с цел да допринесе за подобряване разбирането на правните специалисти за технологиите, свързани с изкуствения интелект и въздействието им върху правата на човека, в частност в областта на защита на личните данни, защитата от дискриминация, свободата на изразяване и достъпа до правосъдие.

Курсът осигурява систематичен преглед на ключовите международни и европейски правни инструменти в областта, с фокус върху регулаторната рамка на Съвета на Европа и ЕС, а съдържанието му е практически насочено и интерактивно. Целта на обучението е да подпомогне професионалистите да се ориентират в съответния правен и регулаторен контекст, като същевременно насърчи етичното вземане на решения от тяхна страна.

Курсът ще се проведе на английски език, под ръководството на г-жа Anca Radu[2], научен експерт в Европейската комисия за ефективност на правосъдието (CEPEJ) към Съвета на Европа и г-жа Patrycja Dolniak[3], съдия и преподавател в Института по право на Академията „Хуманитас“ в гр. Сосновец (Полша), посредством обучителната платформа на програма HELP (https://help.elearning.ext.coe.int). Обучението ще започне с откриваща присъствена среща на 17 и 18 юни 2025 г. в гр. Краков (Полша), по време на която участниците ще обсъдят с експертите въпроси, свързани с прилагането на изкуствения интелект и отражението му върху основните права и ще обменят опит и добри практики по темата.

Разходите за участие в откриващата среща се покриват по посочения проект на Съвета на Европа. Настаняването на участниците ще бъде осигурено от Националното училище за съдии и прокурори на Полша.

Изискванията към участниците са много добро ниво на владеене на английски език и задължителност на участието в откриващата и в същинската част на обучението. С предимство ще се ползват съдии, прокурори и адвокати с предишен опит или силно изразен интерес по темата, които не са участвали в други присъствени обучителни дейности на програма HELP през последните две години.

За заявяване на участие в курса е необходимо в срок до 13.05.2025 г. да изпратите по ел.поща до посоченото лице за контакт информация за професионалния Ви опит в областта и кратка обосновка на мотивацията Ви за участие на английски език.

В случай че получените заявки надхвърлят определената квота за български участници, ще бъде извършен предварителен подбор, за резултатите от който ще бъдете уведомени своевременно.

Лице за контакт: Корнелия Кирилова, тел. 02 9359 161, е-поща: k.kirilova@nij.bg


[1] Проектът „HELP в ЕС IV”, финансиран от ЕС и осъществяван от Съвета на Европа в сътрудничество със съдебните обучителни институции и професионалните сдружения на адвокатите в държавите членки на ЕС, е насочен към укрепване капацитета на националните магистрати и адвокати за ефективно и хармонизирано прилагане на европейските стандарти за защита на основните права на национално ниво.

[2] Понастоящем г-жа Radu е и докторант по право и асистент в Европейския университетски институт, като се фокусира върху приложенията на изкуствения интелект в съдебната система. Работила е и като юрист в Регистратурата на ЕСПЧ (в периода 2016-2020 г.) и наблюдател в Специалния комитет по изкуствен интелект към Съвета на Европа.

[3] Г-жа Dolniak е и член на полската секция на Европейската асоциация на съдиите по медиация (GEMME) и има богат опит в областта на изкуствения интелект.

wpChatIcon
wpChatIcon
Skip to content