На 26 юни 2026г., на официална церемония бе отбелязано приключването на задължителното деветмесечно първоначално обучение на 38 кандидати за младши съдии, 32 кандидати за младши прокурори и 16 кандидати за младши следователи. Випуск 2025-2026г. завърши обучението си в Института с общ успех отличен 5,53.

На събитието официалните гости и преподавателите отправиха към младшите магистрати послания за висок професионализъм, морална отговорност, почтеност и вярност към принципите на върховенството на закона.

Директорът на НИП, г-жа Миглена Тачева откри церемонията с призив към завършващите за безкомпромисно спазване на етичните норми. Тя подчерта, че магистратите не представляват себе си, а държавата, и напомни, че зад всяко тяхно решение стоят човешки съдби. В своето слово г-жа Тачева заяви категорично, че магистрат, който е слаб в знанията си или безпринципен в етиката си, се превръща в най-голямата заплаха за правовия ред и руши доверието в държавността отвътре.

В заключение, г-жа Тачева отправи призив към младшите магистрати да бъдат достойни пазители на закона и справедливостта в условията на бързо променящ се свят. Подчерта, че съвременните предизвикателства – развитието на технологиите, навлизането на изкуствения интелект в правото и кризата на общественото доверие – изискват не само висока професионална подготовка, но и безкомпромисна почтеност, независимост и морална отговорност. Директорът на Института постави акцент върху необходимостта доверието в съдебната система да бъде възстановявано ежедневно чрез действия, а не чрез думи, защото правото изисква знания, справедливостта – характер, а магистратската професия – доблест и служба в интерес на обществото.

Директорът на НИП изрази и дълбока признателност към преподавателите – доказани съдии, прокурори, следователи и експерти, за тяхното търпение, всеотдайност и за това, че не са отстъпили от високите критерии на професията.

Послания към випускниците отправиха и официалните гости на церемонията г-жа Ваня Стефанова и.ф. Главен прокурор на Република България, член на Управителния съвет на НИП, и г-н Мариан  Маринов, и.ф. директор на Националната следствена служба. Получени бяха и поздравителни адреси от г-н Боян Магдалинчев, представляващ Висшия съдебен съвет и г-н Любомир Гайдов, и.ф председател на Върховния административен съд, член на УС на НИП.

Прокурор Ваня Стефанова се обърна към младшите магистрати с емоционален апел да отстояват своя морал, тъй като общественото доверие в правосъдието се гради единствено върху два фундамента – професионализъм и почтеност. Прокурор Стефанова ги призова да взимат своите решения само и единствено въз основа на вътрешното си убеждение, обективните доказателства и закона, като останат напълно независими от каквито и да било форми на външен натиск.

Г-н Мариан Маринов поздрави младшите следователи за успешното приключване на обучението и им пожела по време на кариерата си винаги да работят по закон и съвест. Той обърна специално внимание на огромната отговорност на тяхната дейност, тъй като работата на следователя поставя фундамента на целия наказателен процес и изисква безупречна процесуална издържаност и събиране на стабилни доказателства. Г-н Маринов отправи силно послание към бъдещите си колеги да взимат трудните решения по такъв начин, че дори след 20 години стаж да изпитват удовлетворение и гордост, когато чуят името си.

Обръщения към своите колеги отправиха Николета Чернева – кандидат за младши следовател, която получи статуетка за „Отличник на випуск 2025/2026“, д-р Лидия Пенева-Стоилова – кандидат за младши съдия, и Явор Лефтеров – кандидат за младши прокурор.

В обръщението си към випускниците, постоянните преподаватели съдия Мария Дончева, прокурор Ралица Мравкова и следовател Елена Динева подчертаха, че от днес започва истинският, изпълнен с отговорности, професионален път на младшите съдии, младшите прокурори и младшите следователи и ги призоваха да не спират да се учат всеки ден и винаги да търсят справедливостта.

Постоянните преподаватели на випуск 2025-2026г. връчиха на младшите магистрати свидетелствата за успешно завършване на курса за задължително първоначално обучение, отличителния знак на учредената в края на 2024 година Алумни общност на НИП, както и преписите от решенията на съдийска и прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет за назначаване в съответните органи на съдебната власт.