![](https://nij.bg/wp-content/uploads/2021/11/cropped-nip-icon-3.png)
![](https://nij.bg/wp-content/uploads/2025/02/Foundation_Lachezar_Tsotsorkov_Logo_BG_Blue.png)
Представяме Ви първите два епизода от подкаста на НИП с фокус върху правосъдието за деца, разработени по проект „Укрепване на капацитета на съдебната система за осигуряване на ефективен достъп до правосъдие на децата“, с подкрепата на фондация „Лъчезар Цоцорков“.
Първият епизод е на тема „Разпит на дете-жертва при спазване на стандартите за щадящо правосъдие”. Проф. д-р Нели Петрова-Димитрова, преподавател по социална педагогика и социална работа, Робертино Тодоров,заместник-административен ръководител на Районна прокуратура Костинброди Владислава Ангелова, съдия в Софийския районен съд, предоставят полезни практически насоки за подготовка, планиране и провеждане на изслушване на пострадали деца в различните фази на наказателното производство в съответствие с международните стандарти за осигуряване на правосъдие, адаптирано към нуждите на детето, както и с измененията в НПК и ЗПФКПП (обн. в ДВ, бр. 48/02.06.2023 г.).
![](https://nij.bg/wp-content/uploads/2025/02/Banner-podcast-site-1024x576.png)
Във втория епизод „Родителските конфликти и правата на детето” доц. д-р Велина Тодорова, преподавател по гражданско и семейно право в ЮФ на ПУ „П.Хилендарски” и БАН и представител на България в Комитета на ООН за правата на детето и Елена Динева-Илиева,съдия в Софийския районен съд,обсъждат предизвикателства и добри практики в работата на съда за осигуряване на най-добрите интереси на детето в съдебните производства, свързани с упражняване на родителски права, както и необходимото съдействие от страна на другите участници в процеса (процесуалните представители на страните, системата за закрила на детето) и съдебно-изпълнителните органи. Специално внимание е отделено на изискването за изслушване на детето и правното значение на изразеното от него мнение за формирането на решение по делото.
Благодарим на участниците в подкаста, експерти в мултидисциплинарната общност на НИП „Правосъдие за деца“, които се включиха в подготовката и заснемането на епизодите. Заедно се впуснахме в това предизвикателство, водени от разбирането за разработване на гъвкави и кратки форми на обучение, адаптирани към потребностите и възможностите за учене на съдиите, прокурорите, следователите и съдебните служители.
Епизодите от подкаста са достъпни в Портала за електронно обучение на НИП – тук. Необходимо е да имате профил в Портала за е-обучение и да изберете бутон „Запишете ме“.