На 27 януари 2016 г. Европейската комисия публикува поредния Доклад до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка. В него се разглеждат и въпросите относно обучението на магистратите като неотменна част от едно качествено и ефикасно правосъдие. Дейността на Националния институт на правосъдието е разгледана както следва:
Обучение
Управлението на човешките ресурси касае въпросите, отнасящи се например до системата за назначаване и повишаване на магистратите, тяхното обучение, атестиране и определянето на общи стандарти за натовареност.
Обучение на магистратите
Обучението е друга област от ключово значение за качеството на съдебния процес. То е възложено в много голяма степен на Националния институт на правосъдието (НИП) — специализирана институция, натоварена с провеждането на задължителното начално обучение на новоназначените магистрати, както и на текущото обучение на магистратите от цялата съдебна система*. Както беше отбелязвано и в предишните доклади по МСП, обстоятелството, че институтът трябва да разчита до голяма степен на външно финансиране поради ограничения размер на средствата, отпускани от националния бюджет, е потенциален източник на несигурност при управлението на дейностите на института**. Независимо от това, институтът е постигнал солидни резултати в предоставянето на качествено обучение, включително и на текущо обучение за практикуващи магистрати.
Сътрудничеството между дирекцията за борба с организираната престъпност и специализираната прокуратура е от основно значение за цялостното функциониране на системата. Макар разследванията да се провеждат от разследващи полицаи, прокурорите играят важна роля, като ръководят разследването.