36 водещи международни експерти от 11 държави членки на ЕС се включиха в обученията на българските магистрати по проект „Комплексна и устойчива програма за обучение на магистратите, в контекста на пълноправното членство в Европейския съюз”, изпълняван от Националния институт на правосъдието и осъществяван  с  финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

В рамките на проекта бяха обучени 784 магистрати от цялата страна в 21 обучения, подготвени 37 обучители, изготвени 2000 броя учебни помагала, както и инсталирана преводаческа и озвучителна техника за обучителните цели на института.

Този проект ще бъде причислен към добрите практики и ще стане част от визитната картичка на ОПАК, каза на заключителната пресконференция Моника Димитрова-Бийчър,  ръководител на Управляващия орган  на ОПАК. Тя подчерта, че резултатите по проекта са надхвърлили качествените и количествените индикатори и българските магистрати са имали възможност да се обучават според европейски стандарти и по най-важни теми от общностното право.

Особено интересни за българските магистрати бяха обученията, свързани с функционирането на специализираните звена за противодействие на корупцията, както и обсъждането на методиките за разследване на престъпленията, свързани с финансовите интереси на ЕС, и борбата с измамите с ДДС в ЕС. Споделеният опит с Академията по европейско право в Трир, партньор по проекта, бе интегриран и в методологията на обучителните програми – кратки модули с лекции, представящи правната уредба в ЕС и практиката на Съда на ЕС, и  уъркшопове, включващи работа по групи на участващите в обучението магистрати и обсъждане на практически казуси.

 


 

Skip to content