В периода 11 декември 2018 г. – 15 февруари 2019 г. Националният институт на правосъдието съвместно със Съвета на Европа (СЕ) организира електронно обучение по темата „Правото на убежище в светлината на ЕКПЧ” по проект „HELP в ЕС”[1] на Европейската програма за обучение по права на човека на юристи на СЕ (програма HELP). Обучението е разработено въз основа на материали на програма HELP, адаптирани към националното законодателство и практика и включва преглед на различни аспекти на защитата на лицата, търсещи убежище, в контекста на ЕКПЧ, практиката на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) и на националните съдилища, в това число забраната за лошо отнасяне, правото на свобода и сигурност, на свободно придвижване, на зачитане на семейния живот и на ефективни правни средства за защита на посочената категория лица. Обучението е предназначено за съдии и съдебни помощници от административните съдилища; прокурори, работещи по дела в областта на бежанското право и служители на институциите, които притежават компетентност в разглежданата област (в т.ч. Държавната агенция за бежанците, ГД „Гранична полиция” към МВР и др.).  

На 7 декември 2018 г. в гр. Солун ще се проведе начална присъствена среща към посоченото обучение с участието на български и гръцки магистрати. Присъствената среща се организира от НИП в сътрудничество със СЕ и Националното училище за съдии в Гърция и ще осигури възможност за обсъждане на актуални въпроси, свързани с прилагането на института на убежището, от интерес за магистратите от двете страни.

 

Лицата, проявили интерес да участват в посочените обучителни дейности, могат да потвърдят участието си в срок до 15.11.2018 г. чрез подаване на отделни електронни заявки за обучението и присъствената среща (от типа заявка за участие в електронни дистанционни обучения).

 

Лице за контакт: Корнелия Кирилова, тел. 02 9359 161, е-поща: k.kirilova@nij.bg

 

 


[1] Проектът „HELP в ЕС”, финансиран съвместно от ЕС и СЕ и осъществяван от СЕ в сътрудничество със съдебните обучителни институции и професионалните сдружения на адвокатите в държавите членки на ЕС, е насочен към укрепване капацитета на националните магистрати и адвокати за ефективно и хармонизирано прилагане на европейските стандарти за защита на основните права на национално ниво. 

 

Skip to content