На 14 юни 2021 г. приключи провеждането на второто електронно дистанционно обучение на Националния институт на правосъдието, разработено по проект „Превенция и противодействие на насилието срещу жени и домашното насилие” на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 г., по темата „Домашното насилие при фактически и юридически усложнения”.
Едномесечният обучителен курс, който се проведе като втора, надграждаща част на електронното обучение “Наказателноправни аспекти на домашното насилие” (пилотно реализирано по проект “Иновативни продукти и услуги в обучението, предоставяно от НИП” по ОПДУ и интегрирано в учебната програма на Института), адресира актуалните нужди от обучение на българските магистрати в областта на разпознаване, доказване, квалифициране и индивидуализация на отговорността при престъпни прояви на домашно насилие, с оглед последните изменения в НК и НПК и проблемите при интегриране на относимите международни и европейски правни стандарти.
В методологически план курсът интегрираше допълващи се обучителни подходи, присъщи на електронната обучителна методология (в т.ч. самостоятелна работа с учебни материали и групови дейности, насочени към обмен на практика и опит), които способстваха за пълноценно усвояване на преподаваната материя. Обучението беше завършено успешно от 35 съдии, разглеждащи наказателни дела, прокурори, следователи, кандидати за младши прокурори и съдебни и прокурорски помощници от районно и окръжно ниво, като получената обратна връзка от обучаемите потвърждава високото ниво на удовлетвореност от участието им в обучението.
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Договор № BGJUSTICE-2.001-0001/07.04.20 г. по проект „Съвременна учебна среда за съдии, прокурори, следователи и други представители на професионалната общност“ и договор № BGJUSTICE-4.001-0002/12.02.20 г. по проект „Превенция и противодействие на насилието срещу жени и домашното насилие“, изпълнявани с финансовата подкрепа на Програма „Правосъдие“ на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021