Knowledge grows together with us

 

 

 

 

 

 

 

 

Европейската програма за обучение по права на човека на юристи на Съвета на Европа (програма HELP) организира съвместно електронно обучение за съдии, прокурори и адвокати от държавите членки на Европейския съюз (ЕС), посветено на защитата на основните права в областта на биомедицината. Обучителният курс е разработен съвместно от програма HELP и звеното по биоетика на Съвета на Европа (СЕ) и се провежда в рамките на проекта „HELP в ЕС”[1]. Той осигурява систематичен преглед на правните актове и инструменти на СЕ в областта на биомедицината (основно място сред които заема Конвенцията на СЕ за правата на човека и биомедицината, известна още като Конвенцията от Овиедо, и Допълнителните протоколи към нея), както и на нарастващата по обем практика на Европейския съд по правата на човека по различни проблеми от разглежданата област, в която Съдът тълкува и доразвива разпоредбите на посочената Конвенция. Целта на курса е да допринесе за по-добро познаване и разбиране на основните принципи за защита на правата на човека в областта на биомедицината от страна на юристите и медицинските специалисти в ДЧ на СЕ като предпоставка за по-ефективното им прилагане на национално ниво. Учебното съдържание на курса е практически насочено и интерактивно и е достъпно само на английски език. За провеждане на електронния обучителен курс ще бъде използвана обучителната платформа на програма HELP (http://help.elearning.ext.coe.int)

  

 

На 7 и 8 март 2019 г. в Съвета на Европа в Страсбург ще се проведе трансгранична начална присъствена среща за участниците в посоченото обучение, в рамките на която ще бъдат разгледани и обсъдени въпроси относими към съдържателните и методологическите аспекти на курса и ще бъде представена обучителната платформа на програма HELP. Работният език на срещата е английски като (само за присъствената среща) ще бъде осигурен превод и на френски език. Разходите за участие в присъствената среща се покриват от бюджета на проекта.

 

Подробна информация относно целите и съдържанието обучението, както и програма на присъствената среща към него можете да откриете в прикачения файл.

 

Изискванията към участниците са много добро ниво на владеене на английски език и задължителност на участието в присъствената и в дистанционната част на обучението.

 

За заявяване на участие в присъствената среща към курса заинтересованите лица, принадлежащи към посочените по-горе целеви групи, трябва да попълнят настоящата електронна регистрационна форма в срок до 18.02.2019 г.

 

Лице за контакт: Корнелия Кирилова, тел. 02 9359 161, е-поща: k.kirilova@nij.bg

 

Концептуална рамка и програма на обучителния курс на HELP Основни принципи, свързани със защитата на правата на човека в областта на биомедицината

 

 


[1] Проектът „HELP в ЕС”, финансиран съвместно от ЕС и СЕ и осъществяван от СЕ в сътрудничество със съдебните обучителни институции и професионалните сдружения на адвокатите в държавите членки на ЕС, е насочен към укрепване капацитета на националните магистрати и адвокати за ефективно и хармонизирано прилагане на европейските стандарти за защита на основните права на национално ниво. 

Skip to content